top of page

Jal Mahal

Jal Mahal (Türkçe çevirisi tam olarak "Su Sarayı" dır.) Hindistan'ın Rajasthan eyaletinin başkenti Jaipur şehrinde Man Sagar Gölü'nün ortasında bir saraydır. Saray 1699'da inşa edilmiştir. Bina ve çevresindeki göl daha sonra 18. yüzyılda yenilenmiş ve genişletilmiştir.

Jal Mahal sarayı, Babür mimarisinden Rajput mimarisinin simetrik bir mimari vitrinidir. Bina, Man Sagar Gölü'nün manzarasına sahiptir.

 

Kırmızı kumtaşından inşa edilen saray, göl dolduğunda dört katı su altında kalan ve en üst katı açığa çıkan beş katlı bir yapıdır. Birçok kişi Man Sagar Gölü kıyılarından Jal Mahal'i görmeye gelse de, pek çoğu bu antik sarayın inşasında kullanılan teknolojinin ve yenilikçi tasarımın farkında değildir. Saray yüzeyde tek katlı gibi görünüyor ama aslında taş duvarları milyonlarca litre suyu tutuyor ve özel olarak tasarlanmış kireç harcı sarayın içine su sızmasını 250 yılı aşkın süredir engelliyor.

 

Sarayın terasına kemerli geçitlerle bir bahçe yapılmıştır. Bu sarayın her köşesine zarif bir kubbe ile yarım sekizgen kuleler inşa edilmiştir. 

Jal Mahal Sarayı'nın içi ziyaretçilere açık değildir. 

bottom of page