top of page
Nepal
Özel Okul Projeleri

Ülkenin eğitim sistemi tamamen özel sektörün eline geçmiştir. Devlet okulları adeta yıkık harabeleri andırmaktadır. Ülkede eğitim sektöründe tek bir kural vardır; paran varsa okursun...

 

12. Sınıf bitene  kadar en ucuz senelik gereken maliyet bin dolardır. Üniversite yıllarında ise bu masraf 7 bin dolara çıkmaktadır. Yurt dışına gidenler için fiyatlar senelik 10 ile 20 bin dolara çıkmaktadır. Bu fiyatları karşılayabilen epey aile vardır, bu da ülkedeki ekonomik dağılımın ne kadar adaletsiz olduğunun da göstergesidir.

Öğrencilerin kaliteli eğitici kadroları ile günümüz eğitim standartlarında eğitim alması için Özel Okul Projesi önem arz etmektedir. Nepal, okul öncesi eğitim sürecini de ele alan eğitim kurumlarını beklemektedir.

Öğrenci Yurt Projeleri

Öğrencilerin eğitim süreçlerinde sürekli desteklenmesi için Öğrenci Yurtları Projeleri oldukça önemlidir.

Su ve Çevre Kirliliği Projeleri

Ülkenin kendisinden daha fazla popülaritesi olan Himalayalar ülkeye inanılmaz derecede su kaynağı sağlamaktadır. Ancak bu nehir ve su kaynakları insanlarla karşılaştığı anda kirlenmeye başlıyor ve adeta bir zehir kaynağına dönüşüyor.

 

Ülkede alt yapı hiçbir şehirde olmayıp sular bütün pisliklere maruz kalmaktadır. Ayrıca belediyecilik, çöp toplama ve şehir çöplükleri olmadığından bütün çöpler sulara karışmaktadır. Ülkenin doğası ve suları her gün biraz daha kirlenmektedir. Ülkede su şebekesine sahip bir tane bile şehir yoktur. İnsanlar bu ihtiyacını evindeki veya mahalledeki kuyulardan sağlamaktadır. Dünyanın en zengin ikinci yinelenebilir su rezervine sahip Nepal’de su sıkıntısı adeta ülkenin kaderi olmuştur.

Ülkede zengin su kaynaklarının çok olmasına rağmen şebeke sistemi olmamasından kaynaklı içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu yüzden su kuyuları açmak Nepal’de çok önemli ve zaruri bir hizmet teşkil edebilir. Açılan su kuyularına ve mevcut bulunan su kaynaklarına filtre takılarak temiz hale getirilmesi de ayrıca önemli bir hizmet kalemi olarak görünmektedir.

Hijyen Projeleri

Ülkede neredeyse hiç olmayan ortak wc'ler ile ülke insanlarına büyük bir imkan sağlanmış olacaktır. 

Yetim Çocuklara Yardım Projeleri

Nepal'de doğal afetler hiç eksik olmuyor. Bu durum ise Nepal'de her geçen gün daha fazla çocuğun yetim kalmasına sebep oluyor. Ülkede yetimhaneler olmasına karşın eğitim alanında faaliyetleri yok denecek kadar az. Nepal'in yetim çocukları bizleri bekliyor.

Temel Gıda Yardımı Projeleri

Normal şartlar altında Nepal’de gıda sıkıntısı yaşayan insan olmadığına inanılıyor. Lakin doğal afetlerin çok yaşandığı Nepal’de bölgesel gıda ve barınma sıkıntısı yaşayan insanlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden bu gibi durumlarda gıda, barınma gibi projeler ile yardıma muhtaç insanlar hayırseverlerin yolunu gözlüyor.

bottom of page