top of page

Pratapgad Kalesi

Pratapgad kelimenin tam anlamıyla 'Valour Fort', Batı Hindistan'ın Maharashtra eyaletinde, Satara bölgesinde bulunan büyük bir dağ kalesidir. Kalenin tarihi önemi 1659'daki Pratapgad Savaşı'ndan kaynaklanmaktadır. Kale bugünlerde popüler bir turizm noktasıdır.

Pratapgad Kalesi, Poladpur'dan 15 km (10 mil) mesafede ve bölgedeki popüler bir tepe istasyonu olan Mahabaleshwar'ın 23 km (15 mil) batısında yer almaktadır. Kale, deniz seviyesinden 1.080 metre yüksekliktedir. Par ve Kinesvar köyleri arasındaki yola bakan bir çıkıntının üzerine inşa edilmiştir.

 

Pratapgad, 25 kilometre uzaklıkta bulunan popüler bir turistik yer olan Mahabaleshwar tepe istasyonundan günübirlik turlarla ziyaret edilebilir. Otobüs servisleri yıllardır Pratapgad dahil Mahabaleshwar çevresindeki yerlere günlük gezi seferleri düzenlemektedir. Birçok okul ayrıca kaleye eğitim gezileri düzenler. Kale aynı zamanda bölgenin birçok trekking rotası üzerindedir.

Pratapgad Kalesi'nin parlak mimarisi ve zengin mirası, onu Maharastra'daki en ikonik yapılardan biri yapar. Kale Mahabaleshwar'dan bir günlük gezide mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

bottom of page