top of page

SAHA'dayız! Güney Asya'dayız!

Renkli dokuları ile Güney Asya, Dünya üzerindeki en farklı coğrafyalardan biridir.

gettyimages-1159160692-2048x2048_edited.

İnsanlığın dünyadaki ilk evi Güney Asya, halen 120’den fazla dili konuşan 50 farklı milletten 1,9 milyar insanın evidir. Tarih sahnesinde ticaret yolları ve büyük imparatorluklarıyla yer alan bu coğrafya, kültürel ve doğal zenginlikleriyle ön planda olmuştur.

 

Sri Lanka’nın yemyeşil çay bahçeleri, Maldivler’in bembeyaz kumsalları, Hindistan’ın tropikal ormanları, Nepal’in Dünya’nın çatısı Himalayalar’ı gibi bir çok olağanüstü güzellikleri barındıran Güney Asya'da, 15 farklı iklim ve yüzlerce farklı lezzet bulunuyor.

Dünya üzerinde görülebilecek en renkli coğrafi güzelliklere ev sahipliği yapan Güney Asya'da konu insan hayatı olduğunda ne yazık ki tablo o kadar da renkli değil.

Güney Asya'da Yoksulluk

 

Güney Asya’da ortalama 280 milyon insan açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermekte olup bu sayı her geçen gün artmaktadır. Yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların yiyecek, giyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli imkanları bulunmuyor.

İnsanlığın ortak mirası olan Güney Asya’daki yoksulluk rakamları, her geçen gün artmaya devam ediyor.

Güney Asya ülkelerinde su kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’i kirlenmiş durumdadır. Genel olarak çocukların yaklaşık %12'si işçidir. 31 milyon yetim çocuk nüfusu bulunan Hindistan’da sokaklarda 11 milyondan fazla çocuk yaşamaktadır.

Sıradan Hastalıklar Küçük Canlar Alıyor

Beş yaşın altındaki çocuklar için temiz su eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar, ölümün önde gelen nedenlerinden biri. 100 bin kişiye ancak 50 doktor düşen bu coğrafyada, her gün kirli su ve hijyen eksikliğinden kaynaklanan önlenebilir hastalıklardan dolayı yüzlerce çocuk ölüyor.

Ne yazık ki, bu istatistikler sadece rakamlardan ibaret değil, işte bu yüzden,

Yetişecek nesillere bir umut, zor şartlarda bulunan insanlara huzur ve güven sağlama gayesiyle, temiz bir niyet ile, farklı coğrafyalar arasında kardeşlik köprüleri kurarak, kararlı ve gönüllü destekçiler ile ülfet ve dayanışma ruhunu ortaya koymak için

 S     A ' 'dayız!

bottom of page